Hlavní strana PS Svratka

O nás

Naše klubovna

Oddíly

Modrý šíp
Klub dobrodruhů
Tábory

Kachlička 1999
Kachlička 2000
Kachlička 2001
Kachlička 2002

Fotogalerie

Kontakty

Klub dobrodruhů

při 45. PS Svratka

Jaké bylo

Brněnské bloudění

Brno 12.10. 2002

Sobotní ráno jako mnoho dalších. Dnes však, jako již mnohokráte, odstartuje celobrněnská soutěž pro nejmenší (tedy pokud se dají i -náctiletí počítat za nejmenší). Organizátoři z nejlepších PTO Brna si dovedou vybrat nejlepší náměty, den, ale v počasí mají ještě mezery o tom později.

No nic už jsem v Brně na srazu. Teď jen jak dlouho mám čekat, protože si nemohu vzpomenout na kolikátou jsem sraz určil. Kdo si počká, ten se dočká. Počasí má setrvalý stav – asi tak 9o C a vytrvalé mžení – psa by ven nevyhnal. Přesto se však objevuje Janek a chuť soutěžit je v tu dobu velká. Tak jo jdeme. Další to vzdali a teď mají celý den na to vymýšlet za ťukání kapek deště na okno proč se nemohli zúčastnit.

Před Janáčkovým divadlem je již plac zaplněn desítkami soutěžících a doprovodu. Oddíly nejrůznějších jmen a síly již dolaďují taktiku a složení hlídek. Rychle sehnat nějaké kamarády pro Janka, aby mohl vyrazit do boje. Daří se, avšak nejstarší právě dosáhl 15 roků a tak Janek musí o kategorii výše a další kamarád dokonce o dvě.

Start. Vzhledem k nepřízni počasí a většímu počtu závodníků se to protáhlo a již všichni trochu mokří a prokřehlí dostali své zprávy a čekali na start. Zpráva nás zavedla do doby obléhání Brna švédy a bylo nutno spojit všechny síly, aby Brno bylo zachráněno.

Start 2. Proč nikam neběžíte. Aha vy toho moc ještě nevíte. Tak první zpráva, která vám dá šanci pomoci Brnu je na terase u divadla. To ještě nikdo netušil, že generálové mají pouze jakousi skřínku ze které se ozývá TY TY TÁ TÁ TY TÁ TÁ TÁ … a tak pořád dále a znovu a znovu. To již řada pečlivě zaznamenávala do bločků tečky a čárky a zjišťovala, že promočený papír není to nejvhodnější na psaní a stejně tak nic moc propiska či dokonce inkoustové pero. Janek trochu propadl depresi, když se zrovna moc nedařilo pochopit, že není důležité v tuto chvíli znát všechna písmenka morseovky , ale spíše zaznamenat pečlivě tečky a čárky jak jdou za sebou a mezery mezi slovy.

Vyluštěno. Proč si kupovat noviny, jaké původní brány. Ano v deníku DNES bylo v inzertní rubrice vpašováno několik zpráv o starých brněnských věžích, kde se nacházely dobově oblečené figury. Také byly od vody trochu urousané. Zde na bráně dostala každá hlídka papír s jakousi čtverečkovou sítí a několik papírů s fotografiemi pamětních desek. Pak už to bylo jednoduché. Najít místo s deskou. U obrázku najít souřadnice písmene ukrytého v nápisu (např.10 řádek/7písmeno) a toto zaznačit na správné místo v síti čtverečků. Cestou ještě dávat pozor na švédské zvědy a pokud možno tak je pochytat. Stačilo je dohnat a dotknout se jich. Ti nejstarší, protože jsou velcí, tak mohli učinit pouze dohromady se držíc za ruce. To šlo výborně Jankovi. Cítil švédy na sto honů. Písmenka se plnila v síti. Při potkání jiných trojic bylo vidět, že řada z nich má problémy udržet ve svých listinách přehled. Někdy tyto dokumenty připomínaly spíše dobrý základ na výrobu ručního papíru než ty nejcennější a nejcitlivější zdroje informací pro velení města Brna.

Čas nejvyšší nadešel. Na zvonech odbíjela třetí a proto všichni k branám, kde bude prozrazeno poslední místo ke splnění úkolu. Zde mělo dojít k rozluštění změti písmen na papíře. Místo to bylo děsivé, ale před švédy jediné bezpečné. Špilberk a jeho kasematy. Zde každá hlídka dostala od generality obdobnou síť, avšak místo písmen zde byly jakési podivné obrazce. To už bylo jasný. Šup mezi vězně do kobek a najít u nich tyto znaky a vyškrtat dle jejich umístění písmena, která v síti nemají co dělat, a pak už jen přečíst zprávu. Zprávu předat generálovi. Tak se i stalo. Bohužel ne všichni měli dost písmen, aby mohli celou zprávu dát dohromady.

Konec. Shon a napětí ze všech opadlo. Snad jsme byli co nejlepší. Na to mysleli všichni. Všichni se tísnili v katakombách – bylo tam příjemné teplo. Venku stále setrvalý stav – mokro a zima. Generál všem děkuje a posílá je ke svým městským domům či rodným vískám, aby se dali do pořádku po vítězství a odměňování nechá až se na nás bude zase smát sluníčko.

Jankovi ještě jednou dík, že se nezalekl počasí i nástrah soutěže, a ostatním nebojte se zúčastnit – vyhrát může sice jen někdo, avšak získat něco každý (a to nejenom rýmu).

Setonův závod je v dubnu a sraz PTO v květnu.

Medvěd

K přihlášení na akce lze využít on-line přihlášku.Pro zaslání e-mailu můžeš využít také formulář na stránce s kontakty.

webovský počítadlo
návštěvník
 

Akce klubu na rok 2002/2003

> Opuštění planety Země
> Brněnské bloudění
> Dvoudenní výjezd
> Potápění v bazénu
> Horolezčení

Kronika KD 2001/02

Kronika KD 2000/01

On-line přihláška

 

Webmaster
Návštěvníci od 8.3.2000